بودجه باورنکردنی آکادمی استقلال و پرسپولیس!

به گزارش اخبار اسپرت، پرسپولیس و استقلال بعد از مدت‌ها فرصتی استثنایی برای پرورش استعداد در اختیار خواهند داشت. در ادامه مطلب با سایت اخبار اسپرت ما را همراهی کنید.

بودجه باورنکردنی آکادمی استقلال و پرسپولیس!

هفته گذشته فدراسیون فوتبال سرانجام از مقررات نقل و انتقالات فصل جدید رونمایی کرد که بر این اساس بودجه تیمهای لیگ برتری حداکثر 425 میلیارد تومان خواهد بود که البته این عدد تنها متعلق به پرسپولیس، استقلال و قهرمان جام حذفی خواهد بود؛ تیم‌هایی که در لیگ نخبگان حضور خواهند داشت.

اما از این جالب‌تر، بند نهم سقف بودجه است که تیم‌های حاضر در لیگ نخبگان و لیگ قهرمانان آسیا را ملزم به تخصیص حداقل 10 درصد از بودجه خود به آکادمی باشگاه می‌کند. به عبارتی در صورتی که پرسپولیس و استقلال تصمیم به استفاده از سقف بودجه کنند، باید هر کدام 42.5 میلیارد تومان در اختیار تیم‌های پایه قرار بدهند.

به عبارت بهتر، سقف بودجه تیم‌های پرسپولیس و استقلال و نماینده سوم ایران در لیگ نخبگان 382.5 میلیارد تومان خواهد بود که افزایش قابل ملاحظه‌ای نسبت به فصل گذشته ندارد و تنها چیزی در حدود 60 میلیارد تومان بیشتر از فصل گذشته است.

البته سوی دیگر این ماجرا، تخصیص ده درصد از بودجه برای تیمهای آکادمی است که یک تصمیم باورنکردنی خواهد بود. جالب است بدانید که باشگاه پرسپولیس فصل گذشته تنها شش میلیارد تومان به آکادمی خود اختصاص داد و استقلال نیز رقمی کمتر از این را در اختیار آکادمی خود قرار داد تا مجموع هزینه‌کرد دو باشگاه برای تیمهای پایه به عدد ده میلیارد تومان نزدیک شود.

حالا اگر مصوبه فدراسیون فوتبال سروشکل عملی به خود بگیرد، این عدد ده میلیاردی به 85 میلیارد تومان خواهد رسید که نشان می‌دهد انتظار فدراسیون فوتبال از پرسپولیس و استقلال این است که هشت و نیم برابر فصل گذشته برای تیم‌های پایه خود هزینه کنند.

این عدد باورنکردنی در حالی به عنوان بودجه قطعی آکادمی پرسپولیس و استقلال تصویب شده که حتی محمدحسین ضیایی و محسن خلیلی نیز انتظار چنین هزینه‌کردی را ندارند. به زعم آنها اختصاص 15 تا 20 میلیارد تومان می‌تواند آکادمی را به سطح بالاتری ارتقا دهد و به افزایش قابل ملاحظه دستمزد مربیان و بازیکنان بیانجامد.

در صورتی که حتی پرسپولیس و استقلال این عدد 15 میلیاردی را در اختیار آکادمی خود قرار دهند و به عبارتی افزایش بودجه سه برابری داشته باشند، رقم قراردادها به قدری افزایش خواهد داشت که دیگر حتی شایعه دریافت خارج از عرف در تیم‌های پایه به گوش نرسد. اما به هر حال آنچه فدراسیون فوتبال تصویب کرده، رقمی عجیب و غریب است که با بودجه آکادمی 16 تیم لیگ برتری ایران برابری می‌کند.

این در حالی است که عدد 85 میلیارد که برای مجموع بودجه پرسپولیس و استقلال در نظر گرفته شده، عددی است که فصل گذشته استقلال خوزستان با رقمی نزدیک به آن تیم خود را در ابتدای فصل بست و حتی از سقف بودجه فصل آینده تیم‌های لیگ دسته اولی بیشتر است.

البته بند جنجالی قانون نقل و انتقالات ایران به اینجا ختم نمی‌شود. فدراسیون فوتبال سایر تیم‌های لیگ برتری را هم ملزم به هزینه 8 درصد از بودجه خود برای آکادمی کرده‌اند. حال اگر به طور متوسط هر تیم 250 میلیارد تومان هزینه کند، در مجموع چیزی در حدود 400 میلیارد تومان برای تیمهای آکادمی لیگ برتری باید بودجه اختصاص داده شود – چیزی نزدیک به آنچه پاری سن ژرمن برای تیمهای پایه خود هزینه می‌کند.

البته پر واضح است که این اعداد و ارقام احتمالا هرگز وصول نخواهند شد و حتی اگر این قانون روی کاغذ هم بماند، راه‌های دور زدن و تخصیص آن به تیم بزرگسالان به زودی از راه خواهند رسید. اینکه در فوتبال ایران برای یک فصل 400 میلیارد تومان تنها از سوی 16 آکادمی هزینه شود، رویایی است که شاید در سالهای آینده نیز هرگز محقق نشود.

حتما ببینید

رسمی: فونسکا سرمربی میلان شد

به گزارش اخبار اسپرت، پائولو فونسکا، سرمربی سابق لیل، با قراردادی سه ساله هدایت میلان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *