واکنش باشگاه استقلال به اختلافات اخیر با سازمان لیگ

اخبار روز فوتبال با سایت اخبار اسپرت : باشگاه استقلال به اختلافات موجود با سازمان لیگ فوتبال واکنش نشان داد. در ادامه مطلب با سایت اخبار اسپرت ما را همراهی کنید.

واکنش باشگاه استقلال به اختلافات اخیر با سازمان لیگ

به گزارش اخبار اسپرت ، جدال سازمان لیگ فوتبال و باشگاه استقلال در روزهای اخیر به بالاترین حد خود رسیده و هر کدام از طرفین، مصاحبه و بیانیه‌های مختلفی علیه یکدیگر منتشر می‌کنند. این اختلافات از تبلیغات محیطی بازی‌های خانگی باشگاه استقلال آغاز شد و تا ممانعت از بازی کردن یامگا و ژستد، دو بازیکن خارجی آبی‌ها به دلیل ندادن ضمانت‌نامه بانکی از سوی استقلال ادامه پیدا کرد.

سازمان لیگ فوتبال، ساعتی پیش در بیانیه‌ای که مربوط به تصمیمات جلسه سه‌شنبه هیات رئیسه این سازمان بود، اعلام کرد که تبلیغات محیطی به مانند گذشته در اختیار سازمان لیگ است و باشگاه استقلال نباید اقدام به انجام تبلیغات محیطی متفرقه در بازی‌های خانگی‌اش بکند.

این بیانیه سازمان لیگ و لغو مجوز بازی یامگا و ژستد باعث شد که باشگاه استقلال در لایو اینستاگرامی با حضور فرشید سمیعی، معاون حقوقی باشگاه استقلال و محمد نوری‌فر، معاون ارتباطات باشگاه استقلال به موضوعات مختلف پاسخ داد.

آیا کارت بازی مهاجم گابنی گل‌گهر به صورت قانونی صادر شد؟

سمیعی: در کلیه مواردی که باشگاه احساس کند که حقش ضایع می‌شود و امکان استیفای حقوقش براساس قانون موجود است، باشگاه صد درصد در مدت زمان قانونی طبق قانون و مقررات و آیین‌نامه‌های فدراسیون اقدام می‌کند. این مورد هم جزو همان موارد است. هواداران مطمئن باشد که اگر باشگاه طبق بررسی‌های خودش و کارشناسان بی‌طرفی که دارد، به نتیجه برسد، حتما در مدت قانونی باشگاه این کار را کرده و حافظ منافع باشگاه خواهد بود. هم در این مورد و هم در موارد مشابه حتما انجام خواهد شد. ما کلیه مسائل را نمی‌توانیم رسانه‌ای کنیم چون خط مشی آقای آجورلو این است که بیشتر کار کنیم. این چند وقت هم مجبور شدیم به دلیل این که هجمه‌ها زیاد شد بیشتر در رسانه‌ها حضور پیدا کنیم. همانطور که مستحضر هستید به ما اجازه داده نشد در صدا و سیما حضور پیدا کنیم و به همین دلیل از فضای مجازی استفاده کنیم. باز هم تکرار می‌کنم هرجا به یقین نسبی برسیم یا تردید ایجاد شود که مشکلی وجود دارد، بازیکنی غیر مجاز است یا حق باشگاه در حال تضییع است، ورود می‌کنیم.

موضع باشگاه استقلال به بیانیه امروز سازمان لیگ درباره تبلیغات محیطی

سمیعی: من ابتدا درباره پرونده شیخ دیاباته توضیحاتی بدهم. کارهایی که در معاونت حقوقی انجام می‌شود، گروهی است. در مورد این پرونده همه از جمله آقایان بیات و لطف‌اللهی نقش داشتند و لوایح خوبی تنظیم کردند. در مورد تبلیغات محیطی من از این بیانیه‌های پی‌درپی که صادر می‌شود، تعجب کردم. به این دلیل که ما در جلسه‌ای که در وزارت ورزش داشتیم به جمع‌بندی نهایی رسیدیم. در آن جلسه قید شد که طرفین یعنی وزارت ورزش و جوانان و سازمان لیگ مصاحبه‌ای انجام ندهند اما یکی از مسئولان سازمان لیگ فردایش مکررا مصاحبه کرد و تاییدی بر حرف‌های ما داشت که تبلیغات محیطی واگذار شده است. او تایید کرد که تبلیغات محیطی به باشگاه استقلال واگذار شده و تبلیغات محیطی باشگاه از طریق کارگزار باشگاه استقلال انجام می‌شود. او توضیحات دیگری هم درباره سه کارگزار داد. تنها موضوعی که حل نشد، در مورد مقدار تضامین خاص بود.

آن‌جا به پیشنهاد معاونت وزارت قرار شد از یکی از نهادهای نظارتی مرتبط با قوه قضاییه که استعلام شود. این جواب تا روز دوشنبه طول کشید. کارگزار از قبل کلیه کارهای بانکی‌اش را انجام داده بود و آماده صدور ضمانت‌نامه بانکی بود، بلافاصله نامه‌ای از سوی باشگاه استقلال به سازمان لیگ زده شد که خودشان را به عنوان ذی‌نفع به بانک ما معرفی کنند یا اگر امکان امضای قرارداد نیست، فرمت قرارداد را ارائه کنند. آگاهان به امور بانکی می‌دانند برای این که ضمانت‌نامه‌ای برای ذی‌نفع شخصی – چه حقیقی و چه حقوقی – صادر شود لازم است که ایشان به عنوان ذی‌نفع، خودش را معرفی کند و اگر قرارداد ارائه نمی‌شود، تیپ قرارداد ارائه شود.

با این حال سازمان لیگ فوتبال به نامه‌های ما پاسخ نداد. دوباره ما امروز صبح نامه زدیم و در طی این مدت وزارت ورزش به عنوان حکم ناظر بر ماجرا بود. تا امروز این همکاری برای صدور ضمانت‌نامه انجام نشد. هواداران بدانند که ضمانت‌نامه تبلیغات محیطی از آن روزی که مقرر شده بود استعلام از آن نهاد نظارتی بیاید، آماده صدور بود و علت عدم صدور، عدم همکاری سازمان لیگ بوده است. هیچ مشکل دیگری وجود ندارد و من از برخی بیانیه‌ها تعجب می‌کنم. مصاحبه‌های مسئولان سازمان لیگ، تاییدی بر حرف‌های بنده است. تضامین از مدت‌ها قبل آماده صدور است و الان مشخص است با چه درصدی و به چه شکلی صادر شود و فقط همکاری سازمان لیگ را می‌طلبد.

شرایط رختکن استقلال پس از لغو مجوز بازی یامگا و ژستد

نوری‌فر: چون صحبت از رختکن شد باید به موردی اشاره کنم. دیشب بعد از پایان بازی ویدئویی از رختکن باشگاه استقلال منتشر شد. جناب آقای طاهری پس از انتشار این ویدئو توضیحاتی ارائه کردند و من هم لازم است توضیحاتی بدهم. باشگاه استقلال بابت شرایط رختکن از مسئولان ورزشگاه سیرجان عذرخواهی می‌کند. عادت ما این نیست و معمولا در بازی‌هایمان نیروهایی داریم که رختکن را مرتب می‌کنند. متاسفانه دیروز ناهماهنگی به وجود آمد و بالاخره این اتفاق افتاد. انتقاد را باید پذیرفت. ویدئویی که منتشر شد در شأن باشگاه استقلال نیست. حتما در آینده به صورت جدی و بهتر عمل می‌کنیم. من از هواداران استقلال و مسئولان ورزشگاه سیرجان بابت این تصاویر عذرخواهی می‌کنم.

اقلیتی از بخش هواداری استقلال صحبتی مطرح می‌کنند که مسئولان باشگاه استقلال از ماجرای بازیکنان خارجی مطلع بودند. یکسری هم به من انتقاد کردند که گفتم این اتفاق شوک بود و سرمربی نزدیک به سکته بوده و این صحبت‌ها را جوسازی دانستند. اصل ماجرا نباید فراموش شود. اصل ماجرا در جلسه هماهنگی شب بازی رخ می‌دهد؛ زمانی که ناظر مسابقه، داوری و سرپرست دو تیم حضور دارند. در این جلسه قاعده و قانون این است که لیستی از محرومان بازی به دو تیم ارائه شود. این لیست به ما ارائه شد و هیچ اشاره‌ای در جلسه هماهنگی قبل از بازی به موضوع محرومیت دو بازیکن خارجی ما نشد. زمانی که این اتفاق افتاد و ما از جلسه هماهنگی خارج شدیم، احساس کردیم جوسازی‌ها به پایان رسیده و اگر مشکلی بود ناظر بازی به ما اعلام می‌کرد.

شما در لیگ قهرمانان آسیا و جام جهانی هم این موضوع را می‌بینید. ما به کادر فنی لیست محرومان را اعلام کردیم. همه چیز طبق روال تا روز مسابقه پیش رفت. روز مسابقه ساعت ۱۳:۲۹ به باشگاه به صورت رسمی اعلام شد و تا زمانی که به اطلاع تیم برسد، ساعت ۱۴ بوده است اما به من تاکید شد که فعلا به تیم تنش و استرس ندهیم چون در حال انجام رایزنی بودند که این موضوع که به نظر در آن ساعات غیرقانونی بود،‌ حل شود. من حداقل تصمیمی که گرفتم این بود که سرمربی را در جریان قرار دهم.

من حدود ساعت ۲ بعد از ظهر در اتاق جلسه فنی به آقای مجیدی گفتم. این دلیلی نمی‌شود که شما حتی اگر از ۱۰ روز قبل این موضوع را می‌دانستید شوکه نشوید چون در شب قبل مسابقه در جلسه هماهنگی به ما اعلام شد که می‌شود از این دو بازیکن استفاده کرد.آقای مجیدی به هر صورتی که بود، خودش را جمع کرد و به جلسه فنی رفت و به بازیکنان اشاره‌ای نکرد چون به ما گفته شده بود که در حال رایزنی هستند. ما به همین دلیل ترکیب رسمی را اعلام کردیم. ما به استادیوم که رسیدیم، اتفاقات رخ داد. متاسفانه در نهایت مسئولان به ما گفتند که این دو بازیکن با مسئولیت خودتان بازی کنند.

هواداران استقلال توقع بالایی دارند و انتقادات واردی دارند. بالاخره حتی اگر دو بازیکن خارجی حضور نداشته باشند، توقع هوادارن، بردن است. بازی دیروز هم ۶ امتیازی بود ولی نباید شرایط قبل بازی را نادیده بگیریم. به دنبال بهانه‌جویی نیستیم و یک واقعیت است که مطرح شده است. خود آقای مجیدی و آقای طاهری بیشترین زحمات را کشیدند. ما از بحران دیروز با کمترین حاشیه خارج شدیم. به نظرم رفتار بازیکنان استقلال در جریان ۹۰ دقیقه و بعد از بازی بسیار حرفه‌ای بود و جا دارد از آن‌ها تشکر کنم.

آل اسحاق، مشاور حقوقی سازمان لیگ فوتبال: دو، سه نکته را عنوان کردید که هیچ کدام صحت نداشت. این دو بازیکن محروم نشدند. خیلی ساده است. در آبان ماه اگر دوستان ما به مکاتبات خودشان توجه کنند که من شماره نامه را به آقای دکتر سمیعی می‌گویم، نامه‌ای به شماره‌ی ۱۶۱۷ در ششم آبان به آقای آجورلو و آقای علی‌نژاد ارسال شد، اشاره شد که طبق دستورالعمل ابلاغی سازمان لیگ، باشگاه بابت ایجاد اطمینان از تعهدات مالی‌اش باید نسبت به مبلغ قرارداد بازیکنان خارجی ضمانت‌نامه بانکی در اختیار سازمان لیگ فوتبال قرار دهد. پس این حرف دیروز و امروز نیست. ما به باشگاه استقلال و همه باشگاه‌ها اعلام کرده بودیم که باید برای جذب بازیکن خارجی ضمانت بانکی بدهند. چرا؟ آقای دکتر سمیعی تایید می‌کنند که بدهی‌های زیادی از مدیران قبلی به مدیران فعلی استقلال به ارث رسیده است. به دلیل این که تعهداتشان را انجام نداده‌اند. اثر آن، این شده که مراجع بین‌الملل و کمیته وضعیت ما را جریمه‌های مختلف کرده است. شما اگر مدیر سازمان لیگ باشید چه تدبیری می‌اندیشید؟

همین الان در کمیته صدور مجوز حرفه‌ای به صورت مشروط و سه ماهه به باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس مجوز حرفه‌ای داده شده است، یکی از موارد همین بدهی‌های کلانی است که به ارث رسیده است. تعداد بازیکنانی که باشگاه استقلال تعهداتش را در قبال آن‌ها انجام نداده بود سر به فلک می‌کشید که خوشبختانه مدیران فعلی این مشکل را حل کردند و قول دادند تا دو ماه دیگر مشکلات حل شود. ما برای این که دوباره دچار مشکل نشویم و آسیب روحی و روانی به هواداران وارد نشود، خواستار ضمانت‌نامه بانکی هستیم. ما آبان‌ ماه نامه زدیم.

سمیعی: در مورد تاریخی که آقای آل اسحاق فرمودند، باید بگویم خیر! از قبل‌تر از این آغاز شده بود. احتمالا از این تاریخ نامه‌ها در اختیار ایشان قرار گرفته است. از زمانی که تیم مدیریتی جدید در باشگاه استقلال مستقر شد متوجه شدیم که همه حساب‌های باشگاه حتی حساب خزانه بازداشت شده و حکم‌های قضایی روی آن است. ما هم فکر می‌کردیم که می‌توانیم در شعب بانکی حساب باز کنیم، چرا؟ چون فعل و انفعالاتی که در معاونت واگذاری سازمان خصوصی‌سازی در زمان دکتر شمس، رخ داده بود، تغییراتی در اساس‌نامه باشگاه داشت که فکر کردیم می‌توانیم حساب بانکی باز کنیم. به همین دلیل به آقای عزیزی خادم نامه زدیم که حساب‌های ما این مشکلات را دارد و ما چک‌های متعددی داریم که منتهی به صدور نامه عدم پرداخت شده است و نمی‌توانیم کاری کنیم. شما اجازه بدهید ما مراحل قانونی را انجام دهیم.

قانون‌گذار در قانون جدید چک لحاظ کرده بود که نهادی که می‌تواند این محرومیت‌ها را به صورت محدود معلق کند، شورای تامین استانداری است. نامه‌نگاری‌ها انجام شد و خدا را شکر تشخیص داده شد که ما حائز شرایط هستیم و آن محرومیت به طور موقت برای شش ماه معلق شد. بلافاصله ما در یکی از بانک‌ها افتتاح حساب کردیم و به وزارت ورزش و جوانان نامه زدیم که در بانک با این مشخصات و دپوزیت حساب باز کرده‌ایم. همچنین به خاطر سرعت عمل بیشتر می‌خواستیم کاملا نقدی بسپاریم.

منتها بلافاصله پس از این که ما رفتیم شروع به آغاز مراحل کردیم، از سازمان‌های نظارتی به بانک مراجعه کردند و به مدیرعامل بانک نامه زدند که شما به چه حقی این حساب را باز کردید؟ آن‌ها استناد کردند به بند ب ماده ۱۷ قانون برنامه ششم توسعه و بند الف ماده ۲۰ قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور و گفتند بر این اساس حق ندارید. ما به تبصره‌ دیگری از آن قانون استناد کردیم منتها گفتند خیر.

این دو قانون به صدور بخشنامه‌ای در بانک مرکزی منتهی شد. نفری که در آن برنامه لحاظ کرده بودند که مجموعه‌ای مانند استقلال، بدون افتتاح حساب اگر بخواهند ضمانت‌نامه بانکی صادر کنند در بخشنامه بانک مرکزی دیده نشده بود. به طوری که به هر بانکی مراجعه کردیم که بدون افتتاح حساب، ضمانت‌نامه بانکی صادر کنیم، موفق نبودیم چون قانون‌گذار صراحتا گفته که مجموعه استقلال این محدودیت قانونی را دارد یعنی در بخشنامه بانک مرکزی بر اساس قانون برنامه ششم، این راهکار نیست. البته در مورد قانون چک، قابلیت اجرایش در ابتدا نبود و سال‌ها طول کشید تا قسمتی از آن اجرا شود.

ما خیلی خوشحال می‌شویم که این مشکل حل شود چرا که ما در روزهای اخیر دوباره از وزارت ورزش استعلام کردیم که خیلی قاطع معاونت حقوقی به ما گفتند خیر. ما از نهادهای نظارتی اخطار دریافت کردیم که دیگر این اشتباه را تکرار نکنیم تا منجر به اقدامات قضایی نشود.

آل اسحاق: شما به بخشنامه بانک مرکزی اشاره کردید. به نظرم دو خط پایین‌ترش را وقت نکردید بخوانید و غفلت کرده‌اید. قانون صراحتا می‌گوید دستگاه‌های اجرایی مشمول – که شما می‌گویید مشمول هستید-  و من می‌گویم شما سهامی عام هستید، می‌توانند در مورد برخی خدمات بانکی که توسط بانک مرکزی ارائه نمی‌گردد، بدون افتتاح حساب به حسب ضوابط و مقررات مربوط از طریق موسسات اداری اقدام کنند. در بخش تعاریف این دستورالعمل، صراحتا در مورد گشایش اعتبارات اسنادی و ضمانت‌نامه بانکی توسط موسسات اعتباری، قرض‌الحسنه و تعاونی های اعتباری اشاره کرده است. عزیزان من، وقتی شما نمی‌خواهید کاری را انجام دهید، پس دنبال نشدن‌هایش می‌گردید ولی وقتی که بخواهید کاری را انجام دهید، دنبال راهکار می‌گردید.

سمیعی: من لحظاتی پیش گفتم که قانون برنامه ششم توسعه، قانون مادر و کلی است و برای اجرای آن آیین‌نامه‌های متعدد صادر می‌کنند. در این موضوع که در مورد بانک‌ها بود، بانک مرکزی بخشنامه صادر کرد. این بخشنامه‌ای که خدمت بنده است بخشنامه شماره ۳۰۷۰۷۴/۳۰ مورخ ۲۷ آذر ۱۳۹۶ است. تا آن زمان ضوابط و مقرراتی نداشتیم که بدون افتتاح حساب از خدمات بانکی برخوردار شویم. آن‌جا تبصره اشاره کرد که اگر نتوانستیم خدماتی دریافت کنیم، از موسسات اعتباری برخوردار شوند. بعدا که این منجر به صدور بخشنامه بانک مرکزی شد، این موضوع لاینحل ماند و هیچ اشاره‌ای به آن نشد. کاری ندارد، هواداران به بانک‌ها مراجعه کنند و بپرسند که بانک‌ها بدون افتتاح حساب، ضمانت‌نامه بانکی صادر می‌کنند یا خیر. شاید ما نتوانستیم و به هر بانکی مراجعه کردیم گفتند شما نمی‌توانید بدون افتتاح حساب ضمانت‌نامه بانکی بگیرید. حق هم دارند چون شما مبلغ دپوزیت ۱۰ درصد ۲۰ درصد را کجا می‌خواهید واریز کنید؟ پس باید ضوابط و مقررات ایجاد شود.

من قبل‌تر هم گفتم که شما قوانین را تصویب می‌کنید ولی اجرایش سال‌ها طول می‌کشد. در حال حاضر خود سازمان لیگ باید کمک کند. من امروز دوباره با وزارت ورزش صحبت کردم و گفتند که شما نمی‌توانید افتتاح حساب کنید. گفتم شما با نهادهای نظارتی مذاکره کنید که گفتند خیر، اجازه نمی‌دهند. بحث دیگر این است که شما در هیچ جای دنیا نمی‌بینید که اینقدر تضامین را انحصاری بگذارند. حتی در آیین‌نامه معاملات دولتی که از آن سخت‌تر و سفت‌تر نداریم، ضمانت‌نامه‌ها را ضمانت‌نامه‌های بانکی، بیمه‌ای، سفته، ملکی و سهام اعلام کرده است. چرا این‌قدر سفت و سخت، ضمانت‌نامه بانکی را اعلام کردید؟ مگر وثایق ملکی سهل البیع به حالت حمل که شما بخواهید وکالت و رهن داشته باشید، شما را به سر منزل مقصود نمی‌رساند؟ آیا سهام در بورس و اوراق مشارکت، معتبر نیست؟ چرا این‌قدر انحصاری عمل کردید؟

آل اسحاق: من دو نکته را ذکر کنم. اولا این که دکتر سمیعی استاد من هستند و بهتر می‌دانند. وقتی قانونی نیست، بله ما راجع به آن بحثی نداریم. یک وقتی قانونی هست ولی در قانون جدید از قبلی صحبتی نشده پس به قبلی استناد می‌کنند. بنابراین توضیح شما توضیح درستی نیست. در قانون قبلی صراحتا اعلام شده شرکت‌هایی که نمی‌توانند افتتاح حساب کنند، ضمانت‌نامه‌شان را از موسسات اعتباری بگیرند. سوال من این است که آیا باشگاه استقلال به سراغ موسسات اعتباری  رفته است؟

سمیعی: در این جا منظور از موسسات اعتباری کلیه بانک‌ها هم است. بانک‌ها و موسسات اعتباری از یک بخش واحد تبعیت می‌کنند. این تبصره را بانک مرکزی نگذاشته است و در برنامه ششم است. وقتی شما برنامه‌ای تنظیم می‌کنید، برای اجرایش بخشنامه و دستورالعمل صادر می‌کنید که آن بخشنامه نسبت به این تبصره سکوت کرده و راه‌حلی ندارد. من نامه دارم ولی نمی‌دانم می‌توانم نامه این نهاد نظارتی را نشان بدهم یا نه.

آل اسحاق: همان نامه دیوان محاسبات و آقای محمدی را می‌گویید که گفتند نمی‌توانید افتتاح حساب بکنید؟

سمیعی: بله! پس برگشتیم به همان بحث اول که نمی‌توانیم افتتاح حساب کنیم و شما می‌گویید بدون افتتاح حساب، ضمانت‌نامه بانکی بیاورید. ما از شما کمک می‌خواهیم که بدون افتتاح حساب، ضمانت‌نامه صادر کنیم. این تبصره‌ای که شما روی آن تاکید می‌کنید چه تاریخی تصویب شده است؟

آل اسحاق: من کاری به سال آن ندارم.

سمیعی: من می‌خواهم بگویم قانونی که سال‌ها پیش تصویب شده، هنوز اجرا نشده و چون اجرا نشده، قانون‌گذار هیچگونه مسئولیتی را متوجه آن نمی‌داند. وقتی دیوان محاسبات به من اجازه افتتاح حساب نمی‌دهد چه کار کنم؟ سازمان لیگ به ما جایی را معرفی کند که بدون افتتاح حساب بتوانیم ضمانت نامه بانکی بگیریم.

آیا باشگاه استقلال ضمانت‌نامه‌ای به سازمان لیگ داده؟

سمیعی: بله! ما وثیقه ملکی که در تملک باشگاه استقلال بوده را ارائه کردیم و پذیرفتند. حتی کارت بازی این دو بازیکن صادر شد و حتی گفتند سفته صادر کنیم که صادر کردیم ولی نگرفتند.

آل اسحاق: در مورد این که می‌گویند سازمان لیگ این ضمانت را گرفته باید بگویم اصلا اینطور نیست. ما به دلیل این که باشگاه استقلال باشگاه پرطرفدار و بزرگی است به صورت مشروط ضمانت‌نامه را قبول کردیم.

سمیعی: ما کجای قانون مجوز مشروط داریم؟ شما حقوقدان و استاد بنده هستید.

آل‌اسحاق: ما در همان قانون مناقصات که شما درباره ضمانت‌نامه‌ها اشاره کردید، اختیار داده است که کارفرما بتواند از بین آن‌ها انتخاب کنیم و اینطور نیست که اگر این ضمانت‌نامه نشد، پس ضمانت‌نامه دیگر داده شود بلکه انتخابی از سوی کارفرماست. اصل مشکل ما این است که باشگاه‌ها به تعهداتشان عمل نکردند و آبروی ما را برده‌اند.

سمیعی: زمانی که کار بازی صادر می‌شود، جواز صادر شده و این جواز باطل نمی‌شود مگر توسط ارکان قضایی فدراسیون. پس شما نمی‌توانید از اصطلاحات فی‌البداهه مثل جوز مشروط و موقت استفاده کنید. من این اصطلاحات را دیروز و امروز شنیدم. شما یا کارت بازی را صادر کردید یا نکردید. حالا اگر اینطور است چرا ۱۰ دقیقه قبل از بازی آمدند و گفتند این دو بازیکن می‌توانند بازی کنند؟ شما که انقدر به قانون عمل می‌کنید، کجای قانون گفته که سرپرست سازمان لیگ جلوی بازی بازیکن را بگیرد؟ مگر این فوتبال ارکان قضایی ندارد؟ چرا حدود خودشان را گسترش داده‌اند؟ کجا این صلاحیت تایید شده که هم تصمیم بگیرند و هم رای صادر کنند.

آل‌اسحاق: بحث این است که باشگاه استقلال تا وقتی ضمانت‌نامه ندارد، اجازه استفاده از این دو بازیکن را ندارد. ما از محرومیت حرفی نزدیم. من لفظ محرومیت که آقای بهاروند استفاده کرده بودند را اصلاح می‌کنم. محرومیت همانطور که دوستان گفتند مراجع خاص خودشان را دارند. نکته دیگر، خود حضرات اگر برای باشگاه اعتبار قائل هستند که قطعا هستند، این موضوع را حل کنند. مشکل ما این است که آبروی فوتبال ما را نبرند. قدم بعدی این است که درباره بازیکنان داخلی هم همین کار را بکنیم.

نوری‌فر: ما صحبت آبرو و اعتبار فوتبال را می‌کنیم و این که حال فوتبال ما با این قانون‌گذاری‌ها بهتر شود ولی چیزی که ما دیروز چیزی که در ورزشگاه سیرجان دیدیم عکس این اتفاق است. این که شما دو بازیکن را از لیگ‌های معتبر خارجی به ایران و باشگاه استقلال آوردید و پیش پرداخت و دستمزدشان را دادید و پنج هفته هم بازی کرده‌اند، اگر صحبت احترام به مخاطبان فوتبالی است باید این را در نظر بگیریم که در قالب نامه محرمانه کار را پیش نبریم. همین چند هفته پیش یکی از هواداران استقلال جانش را به خاطر نتیجه استقلال از دست داده است. شما چند نفر را می‌دانید که دیروز دچار فشار عصبی نشده‌اند. خود ما دیروز فشار شدید عصبی داشتیم. شما می‌خواهید کاری کنید که حال فوتبال خوب شود اما با قانون‌گذاری خیلی سخت و محدود کاری کردید که الان هم باشگاه استقلال و هم میلیون‌ها هوادار آن زیان دیده است.

آل اسحاق: من از احساسات آقای نوری‌فر تقدیر و تشکر می‌کنم ولی شما کجا بودید وقتی که احساسات همه مردم ایران به خاطر آبروریزی‌هایی که شد و باشگاه‌ها محروم شدند؟ این‌ها مهم نیست؟ می‌گویید به طور ناگهانی، کجا ناگهانی بوده است؟ خود آقای سمیعی گفتند که قبل از آبان اطلاع رسانی شده است. 

سمیعی: این موضوع قرار بود به هیات رئیسه برود. وزارت ورزش به عنوان حکم وارد قضیه شد و از نظر حقوقی با آقای بهاروند و آقای عزیزی خادم صحبت کردند و معضلات و مشکلات و محدودیت‌های قانونی ما را گفتند. به زعم آقایان پذیرفته بود ولی به زعم شما پذیرفته نیست. قرار بود موضوع در هیات رئیسه فدراسیون فوتبال بررسی شود. بعد از ماه‌ها که این مسائل پیش آمد آقای عزیزی خادم فرمودند که اقدام شود و موضوع در هیات رئیسه مطرح شود. اگر ما تخلفی کردیم باید کمیته انضباطی وارد شود. به جای حل مشکل به ناگاه جلوی بازی بازیکن ما را گرفتند. چرا وقتی قرار بود این موضوع در هیات رئیسه فدراسیون فوتبال بررسی و ریشه‌ای حل شود، اگر واقعا ما نمی‌توانیم و شما، فدراسیون و وزارت کشور و سازمان‌های نظارتی همکاری بکنید. من به هواداران استقلال این قول را می‌دهم که همین لحظه آماده صدور ضمانت‌نامه هستیم و هیچ مشکل مالی نداریم، فقط مشکل قانونی داریم و با ما همکاری نمی‌شود. به هر کجا که مراجعه می‌کنیم می‌گویند که شما نمی‌توانید و باید از طریق خزانه اقدام کنید. چرا انقدر عجولانه رفتار شد؟

آل‌اسحاق: گفتید که آماده‌اید به لحاظ مالی ضمانت‌نامه بدهید، خب این پول را به حساب سازمان لیگ بخوابانید. دپوزیت این پول آنجا.

سمیعی: مگر ما می‌توانیم چنین کاری بکنیم؟ ما نمی‌توانیم.

حتما ببینید

خبر نهایی؛ کی‌روش جایگزین اسکوچیچ شد

به گزارش اخبار اسپرت، کارلوس کی روش سرمربی قطعی ایران در جام جهانی 2022 خواهد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *