اصلاح بی‌عدالتی بزرگ: لواندوفسکی توپ طلا می‌گیرد!‏

به گزارش اخبار اسپرت، روزنامه اسپورت مدعی است فرانس فوتبال در حال بررسی این گزینه ‏است که توپ طلای 2020 را به روبرت لواندوفسکی بدهد. توپ طلایی ‏که در آن سال به دلیل اپیدمی کرونا اهدا نشد. ‏ در ادامه مطلب با سایت اخبار اسپرت ما را همراهی کنید.

اصلاح بی‌عدالتی بزرگ: لواندوفسکی توپ طلا می‌گیرد!‏

فرانس فوتبال، نشریه‌ای فرانسوی است که ‏هر ساله معتبرترین جایزه انفرادی فوتبال، توپ طلا، را اهدا می‌کند. ‏یکی از جنجالی‌ترین اتفاق‌های تاریخ توپ طلا بدون شک اهدا نشدن ‏این جایزه در سال 2020 بود، سالی که قرار بود توپ طلا به روبرت ‏لواندوفسکی برسد.

درحالیکه دنیا با روزهای اوج اپیدمی کرونا دست به گریبان بود فرانس ‏فوتبال تصمیم گرفت در آن سال مراسم توپ طلا را برگزار نکند. روبرت ‏لواندوفسکی مسلما باید برنده توپ طلا می‌شد. او با بایرن هر کاری ‏که در تصور بیاید کرده بود، از جمله نقش‌آفرینی خارق‌العاده در ‏سه‌گانه‌ای تاریخی با پیراهن تیمش. ستاره لهستانی در 47 بازی 55 ‏گل زده بود و حق داشت رویای رسیدن به اولین توپ طلای خود را در ‏سر داشته باشد.

لواندوفسکی اخیرا در مصاحبه‌ای با اشپورت‌بیلد اعتراف کرد که دقیقا ‏چنین ذهنیتی داشته است. او گفت: “سال‌های 2020 و 2021 بهترین ‏سال‌های حرفه‌ای من بود. اخیرا یکی از رفقا آماری برایم فرستاد و دیدم ‏در 58 مسابقه 100 گل زده بودم”.‏

از آن روزهای پرتلاطم و جنجالی چهار سال گذشته است و حالا ‏روزنامه اسپورت، چاپ کاتالونیا، از رسانه‌های هوادار بارسلونا، تیم ‏فعلی لواندوفسکی، ادعایی بزرگ مطرح کرده است: اینکه فرانس ‏فوتبال در حال بررسی این گزینه است که توپ طلای 2020 را با تاخیر ‌چهار ساله به لواندوفسکی اهدا کند. ‏

اسپورت البته خاطرنشان کرد که هنوز هیچ چیز قطعی نیست و ‏فرانس فوتبال در حال بررسی است ولی به نظر می‌رسد کفه ترازو به ‏نفع کمپی است که توپ طلا را حق لواندوفسکی می‌داند و می‌گوید ‏برطرف کردن بی‌عدالتی حتی اگر با تاخیر، به نفع وجهه فرانس فوتبال ‏و توپ طلا است.

یکی از دلایلی که فرانس فوتبال را به این فکر انداخته تحقیقاتی است ‏که از چند ماه پیش در فرانسه درباره توپ طلای 2021 لیونل مسی ‏آغاز شده است. ظاهرا پاری سن ژرمن در آن زمان به فرانس فوتبال ‏فشار آورده بود که توپ طلا حتما به ستاره آرژانتینی داده شود هر ‏چند مخالفان این ادعا می‌گویند مسی در هر صورت نیازی به ‏پارتی‌بازی نداشت و آن سال در هر شرایطی توپ طلا باید به او ‏می‌رسید.

در آن سال لواندوفسکی، که سال قبل به دلیل کرونا به توپ طلا ‏نرسیده بود، بعد از مسی دوم شد و جایزه‌ای که تمام دوران فوتبالش ‏آرزوی آن را در سر داشت از دسترسش خارج شد. اسپورت می‌گوید ‏روسای فرانس فوتبال معتقدند رسانه‌ای شدن تحقیقات درباره توپ ‏طلای 2021 باعث خدشه وارد شدن به اعتبار این نشریه شده و شاید ‏اهدای توپ طلای 2020 به لواندوفسکی بتواند به ترمیم این وجهه ‏کمک کند. ‏

برای اینکه بدانید لواندوفسکی شخصا در این باره چه فکر می‌کند، باید ‏به مصاحبه او با اشپورت‌بیلد مراجعه کنید. وقتی مصاحبه‌کننده ‏پرسید دوست دارد همین حالا توپ طلای 2020 را به او بدهند، لوا در ‏پاسخ گفت: “بله، معلوم است که دوست دارم یک روز توپ طلا را به ‏من بدهند. اینطور نیست که عصبانی یا غمگین باشم که توپ طلا ‏نگرفته‌ام ولی احساسم این است که در هر دو سال می‌توانستم توپ ‏طلا بگیرم”.

لواندوفسکی دوباره به صراحت گفت که هیچ مشکلی برای دریافت ‏دیرهنگام توپ طلا ندارد. او گفت: “بگذارید اینطور بگویم که اگر چهار ‏سال با تاخیر توپ طلای 2020 را به من بدهند اصلا ناراحت نمی‌شوم ‏و این چیزی نیست که به من بربخورد. خیلی هم افتخار بزرگی است ‏و با افتخار جایزه را قبول خواهم کرد”. ‏

توپ طلا از سال 1954 تا سال 2023 به بهترین‌های دنیای فوتبال اهدا ‏شده و در این مدت تنها سالی که جایزه در دست کسی قرار نگرفته ‏سال 2020 بوده است. شصت و نه سال روند دائمی‌‌ای که تنها یک ‏استثنا داشت و از بخت بد لواندوفسکی این استثنا به پست او خورد.

مدتی است که از گوشه و کنار صداهای زیادی شنیده می‌شود که ‏سعی دارند فرانس فوتبال را ترغیب کنند به بی‌عدالتی در حق ‏لواندوفسکی پایان داده و توپ طلای 2020 را به او بدهند. چندی ‏پیش فابریتزیو رومانو، روزنامه‌نگار مشهور فوتبالی، به یک پادکست ‏لهستانی گفت: “شک نکنید که توپ طلا حق لواندفوسکی است. لوا ‏آن سال بیشترین گل را زد و بیشترین جام را گرفت و اگر فرانس ‏فوتبال همین حالا جایزه را به او بدهد برای دنیای فوتبال ‏خوشحال‌کننده است. نه تنها به خاطر آن سال بلکه به خاطر زندگی ‏فوتبالی درخشانی که هنوز هم به پایان نرسیده. امیدوارم این اتفاق ‏بیفتد و فرانس فوتبال اشتباهی که آن زمان مرتکب شد را اصلاح ‏کند”.

حتما ببینید

یازده-اسپرت-جام-قهرمانی-استقلال-و-سپاهان-در-دل-معدن

جام قهرمانی استقلال و سپاهان در دل معدن!

به گزارش اخبار اسپرت : گل‌گهر در روزهای افت محسوس خود موفق به ثبت یکی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *