خداحافظی با کسی که سردار را به آلمان برد

به گزارش اخبار اسپرت، رودی فولر اسطوره باشگاه لورکوزن بعد از 21 سال فعالیت درخشان به عنوان مدیر ورزشی این باشگاه خداحافظی کرد و از این پس تنها به عنوان سفیر لورکوزن فعالیت خواهد کرد. در ادامه مطلب با سایت اخبار اسپرت ما را همراهی کنید.

خداحافظی با کسی که سردار را به آلمان برد

به گزارش “اخبار اسپرت”، رودی فولر در روزهایی که به عنوان فوتبالیست به میدان می‌رفت با موهای مجعد منحصربفرد و ضربه‌های سر شیرجه‌ای شناخته می‌شد. موهای مجعدی که در آلمان برای او لقب Tante Käthe یا عمه کِته را به همراه داشت و ضربه سرهای شیرجه‌ای که باعث شده بود در شهر رم از او با لقب il tedesco volante یا آلمانی پرنده یاد کنند.

نام رودی فولر تا ابد با نام فرانک رایکارد به یاد آورده خواهد شد و در فهرست بدنام‌های تاریخ جام جهانی قرار خواهد داشت. فقط و فقط به خاطر درگیری فولر با رایکارد در دیدار تیمهای ملی آلمان و هلند و صحنه‌های عجیب و غریب بین این دو ستاره که به اخراج هر دو نفر منجر شد. اما فولر یکی از چهار نفری است که در طول تاریخ موفق شده اند به عنوان مربی و بازیکن به فینال جام جهانی برسند. فولر در جریان قهرمانی آلمان در جام جهانی 1990 هم سه گل به ثمر رساند.

فولر در فرانسه و ایتالیا فاتح لیگ شده و در سال 1993 جام قهرمانی چمپیونزلیگ را بالای سر برده. یک سال بعد از آن رابطه عاشقانه رودی فولر و بایر لورکوزن آغاز شد. فولر از آن زمان تا امروز موفق شده لورکوزن را به یکی از بزرگترین باشگاه‌های آلمان تبدیل کند. باشگاهی که همواره در بزرگترین رقابتهای فوتبال اروپا حضور دارد و در عین حال در آلمان در نقش کارخانه استعدادسازی ظاهر می‌شود.

از هر زاویه‌ای نگاه کنیم رودی فولر یکی از اسطوره‌های فوتبال است و کمتر کسی می‌تواند مدعی باشد چه در درون زمین و چه بیرون از زمین به اندازه او بر فوتبال آلمان تاثیرگذار بوده است.

راینر کالموند، رئیس سابق لورکوزن که اولین بار رودی فولر را به این باشگاه آورد و سپس مدیریت ورزشی را به او منتقل کرد گفته است:” ‌بیایید صادق باشیم؛ لورکوزن بدون رودی فولر الان کجا بود؟”

با نگاهی به فصل 1995-1996 یعنی آخرین فصل رودی فولر به عنوان فوتبالیست می‌توان درک بهتری از جمله راینر کالموند بدست آورد.

لورکوزن به سختی برای بقا در بوندس‌لیگا می‌جنگید و در هفته 32 رودی فولر در جریان پیروزی 2-1 لورکوزن مقابل مونیخ 1860 که تیم سابقش بود دهمین گل فصل خود را به ثمر رساند. این دومین پیروزی لورکوزن در نیم‌فصل دوم و آخرین پیروزی آنها در آن فصل بود. بردی که برای لورکوزنی‌ها حیاتی بود چرا که آنها در هفته آخر به لطف تساوی 1-1 مقابل کایزرزلاترن از سقوط گریختند و در بوندس‌لیگا ماندگار شدند.

اگر باشگاه در آن سال سقوط می‌کرد آینده‌اش احتمالا به گونه‌ای کاملا متفاوت رقم می‌خورد. رودی فولر سه روز بعد کفش‌ها را آویخت و به عنوان فوتبالیست با فوتبال خداحافظی کرد. پیتر هرمان سرمربی آن روزهای لورکوزن اخیرا در مصاحبه با وبسایت باشگاه و به بهانه قدردانی از رودی فولر گفت:” آخرین روز بازی فولر به عنوان بازیکن هرگز فراموش نمی‌شود. روز دراماتیک دیدار حیاتی ما مقابل کایزرزلاترن که هدف‌مان سقوط نکردن بود”.

ترجمه توییت: بله، دل‌مان برایش تنگ می‌شود. ممنون رودی

پیتر هرمان در ادامه گفت:” اصلا نمی‌توانستیم تصور کنیم رودی در روزی با فوتبال خداحافظی کند که تیم از بوندس‌لیگا سقوط می‌کند. اگر این اتفاق می‌افتاد بازی خداحافظی او که سه روز بعد برگزار می‌شد فضایی مثل تشییع جنازه پیدا می‌کرد. اما این اتفاق نیفتاد و روز بازی خداحافظی رودی همه آنجا بودند. کل بازیکنان تیم ملی‌، هم‌تیمی‌های سابقش از المپیک مارسی که رودی با پیراهنش در سال 1993 فاتح چمپیونزلیگ شده بود و خیلی‌های دیگر”.

در این تردیدی نیست که به خدمت گرفتن رودی فولر برای لورکوزن به هیچ وجه یک قمار نبود. فولر بعد از دو سال بازی در این تیم در 75 مسابقه و به ثمر رساندن 31 گل در بی‌آرنا کفش‌ها را آویخت و راهی اتاق‌های مدیریتی باشگاه شد تا بلافاصله تاثیرگذاری را آغاز کند.

کالموند رئیس وقت لورکوزن در مصاحبه با وبسایت باشگاه گفت:” امروز می‌توانم بگویم که به خدمت گرفتن فولر به عنوان بازیکن در سال 1994 و دو سال بعد منصوب کردن او به عنوان مدیر ورزشی دو تا از بهترین تصمیم‌های عمرم بوده. در اوایل کار وظیفه رودی به خدمت گرفتن بازیکن و چانه‌زنی درباره حق انتقال و حقوق آنها نبود. رودی به عنوان یک اسطوره بین‌المللی برای ما به اندازه طلا ارزش داشت و برای به خدمت گرفتن ستاره‌هایی مثل امرسون، زی روبرتو، میشائیل بالاک و برند اشنایدر کمک زیادی کرد. از این گذشته او در طول سالها بارها و بارها تغییراتی در ساختار باشگاه را پیشنهاد داد و وضعیت ساختاری فعلی بایر لورکوزن تا حد زیادی مدیون او است”.

ترجمه توییت: رودی فولر در سال 1994 در چنین روزی اولین بازی‌اش را برای بایرلورکوزن انجام داد و اولین گلش را برای ورک‌سلف به ثمر رساند!

ساختاری که رودی فولر ایجاد کرده به لورکوزن کمک کرده تا ستاره‌های درخشانی مثل سردار آزمون، لئون بیلی، موسی دیابی، پائولینیو و ادموند تاپسوبا را از گوشه و کنار دنیا به خدمت بگیرد. الماس‌هایی که توسط لورکوزن کشف شده و با حضور در این باشگاه درخشان‌تر شده‌اند.

در سالهای اخیر شاهد درخشش آکادمی لورکوزن بوده‌ایم و کای هاورتز و فلوریان ورتیز مهم‌ترین نمادهای این درخشش بوده‌اند. هر دو ستاره به بازیکنان فیکس تیم ملی آلمان تبدیل شده و از جمله پرخواهان‌ترین استعدادهای جوان اروپا هستند.

فولر در فراهم آوردن شرایط رشد و پرورش این استعدادهای نقش بی‌بدیلی داشته. تواضع و فروتنی فولر 62ساله که در آلمان زبانزد است از مهمترین عواملی بوده که باعث شده حس اعتماد و احترام متقابل در لورکوزن ایجاد شود. فضایی که می‌تواند برای هر باشگاه فوتبالی موفقیت به ارمغان بیاورد.

ولفگانگ هولتزهویزر مدیرعامل سابق لورکوزن در ستایش از رودی فولر گفت:” رودی در برخوردها حس خوبی به طرف مقابل می‌دهد و احساسات طرف مقابل را به خوبی درک می‌کند و بر همین اساس واکنش نشان می‌دهد. من کمتر کسی را دیده‌ام که به اندازه رودی خوش‌مشرب باشد و حس دوستی به دیگران منتقل کند. وفاداری یکی از مهمترین مزایای شخصیتی او است. رودی حتی وقتی تصمیماتی گرفته می‌شد که با آنها صد در صد موافق نبود ولی مسئولیت‌شان را به طور کامل به عهده می‌گرفت و شانه خالی نمی‌کرد. ما لازم نبود بعد از جلسات‌مان چیزی مکتوب کنیم چرا که رودی مثل مرد روی حرفش می‌ایستاد حتی وقتی که از طرفهای دیگر تحت فشار بود”.

درخشش رودی فولر به عنوان فوتبالیست و محبوبیت او در گوشه و کنار اروپا هم نقش مهمی در مقبولیت او به عنوان مربی و مدیر ورزشی داشت.

میشائیل بالاک که هم در لورکوزن و هم در تیم ملی آلمان بازیکن رودی فولر بوده و در سال 2021 به همراه مربی سابقش به تالار مشاهیر فوتبال آلمان وارد شده درباره او گفت:” رودی دقیقا می‌دانست هر بازیکن برای موفق شدن چه لازم دارد. رودی دقیقا می‌‌دانست که بازیکنهای برتر با بار سنگین انتظارات مواجه هستند و می‌دانست چطور باید این استرس را مدیریت کند”.

رودی فولر حالا سکان هدایت مدیریت ورزشی باشگاه را به سیمون رولفس واگذار می‌کند که خودش بازیکن سابق لورکوزن و تیم ملی آلمان بوده و می‌گوید در دوران فعالیت به عنوان رئیس بخش جوانان و توسعه باشگاه از فولر درسهای بسیاری آموخته است.

فولر از این پس به عضویت کمیته سهامداران باشگاه درآمده و به عنوان یکی از سفرای لورکوزن فعالیت خواهد کرد. او در آخرین روز فصل 2021-2022 بوندس‌لیگا خطاب  به هواداران لورکوزن گفت:” امروز از همه کسانی که در تمام این سالها از باشگاه فوق‌العاده ما حمایت کردند از صمیم قلب تشکر می‌کنم. همانطور که سرود باشگاه می‌گوید ما باید در سالهای آتی کنار هم بایستیم و در روزهای خوب و بد شانه به شانه هم بدهیم”.

رودی فولر که به عنوان بازیکن 75 بار پیراهن لورکوزن را به تن کرده، دو دوره مدیر ورزشی باشگاه بوده و مدت کوتاهی هم به عنوان سرمربی روی نیمکت تیم نشسته بدون شک با همه فراز و نشیبهای لورکوزن آشنا است. حالا که آقای اسطوره مسئولیت دیگری را واگذار کرده هواداران انتظار دارند به زودی شاهد فعالیت او در جبهه‌ای تازه برای پوست‌اندازی دوباره باشگاه‌شان باشند.

حتما ببینید

خوشحالی هواداران رئال: بترسید! هازارد برگشته است

به گزارش اخبار اسپرت، ادن هازارد، ستاره بلژیکی رئال مادرید، ستاره این تیم در جریان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *